20130628_224844.jpg
Náš chov
Sami máme zkušenosti s chovem terarijních zvířat. Myšlenka výroby terárií na zakázku vlastně vznikla tímto chovem. Přeci jen musí zvířata někde bydlet a začaly se množit poptávky na stavbu terária od přátel. V této rubrice Vám představím naše miláčky.
Krajty Královské (Python regius) 1.1.
Krajty Královské chováme již mnoho let. V teráriu máme pár. Samec se jmenuje Mauglí a samice Lotta.
Bylo to naše první terarijní zvíře, které jsme odkoupili od kamaráda, který se bohužel stěhoval do menšího bytu. Jak už to tak bývá... Terárium bylo však po nějakém čase malé, a proto jsem zkusil "své první". Myslím, že se mi celkem podařilo, ikdyž se do dnes stále vyvíjí a upravuje. Nicméně v současné době pracuji na novém obydlí. Jeho stavbu můžete sledovat na našich stánkách v oddělení Postup výroby terária.
Umístili jsme tam mnoho umělých rostlin a dokonce i 2 živé. Jediné rostliny, které jakž takž přežívají nájezdy hadů jsou Dracaena Marginata a Grun Ficus Pumila. Je to přece jen terárium a zvířata v něm na rostliny opravdu nehledí.
Jako podklad se mi osvědčil Hay Clay. Jsou to v podstatě kuličky z páleného jílu.
Hadi se nejraději schovávají v 3D pozadí vpravo v umělé jeskyni zakryté umělou rostlinou.
Svícení výhřevnou žárovkou (momentálně 40W bodová žárovka) a výhřevný kámen řídí digitální časovač v intervalu 12-ti hodin.
Terárium
Terárium
Tulíme se
Tulíme se
Oblíbenej mazlík
Oblíbenej mazlík
Milujeme prolejzačky
Milujeme prolejzačky
Rosteme do krásy
Rosteme do krásy
Terárium ve výstavbě
Terárium ve výstavbě
Agamy Vousaté (Pogona Vitticeps) 1.2.
Také doma chováme Agamy vousaté. Nejdříve jsme pořídili dvě mladé agamy s tím, že by to měl být pár. Nicméně se časem zjistilo, že máme bohužel dva samce. Většího jsme nazvali Průzkumník a menšího Standa. Hlavně podle jejich povah. Nicméně se začala projevovala prozatím menší nadvláda většího a silnějšího samce. Aby tedy nestrádalo ani jedno naše zvíře, menšího samečka jsme prodali chovateli do přírodovědné stanice při střední ekologické a potravinářské škole ve Veselí nad Lužnicí. Jistě o něj bude dobře postaráno. Bude z něj prý chovný samec. Citová vazba sice určitě byla, leč bude se mít lépe. A o to nám přeci jde. Aby se zvířeti dobře dařilo a prosperovalo. Budeš nám Stando chybět!
Dne 18.1. 2014 jsme tedy dokoupili jednu samičku, aby zase nebyl náš samec v celém teráriu sám. Je cca stejně stará jako náš sameček. Prozatím se snášejí velice dobře. Nazvali jsme ji Bohdana. Dále jsme však scháněli ještě jednu, aby nám ji samec "neutahal". A to se povedlo hned 27.1. 2014. Na inzerát jsme odkoupili opět skoro stejně starou samičku, jako byl náš samec. Ta již měla pojmenování Caroline, které se nám líbilo, tak jej používáme dále.
Takže máme v teráriu skupinku 1.2. která se snáší opravdu dobře. Dokonce tak dobře, že se nám 6.4. 2014 objevila první snůška 17 kusů vajec od samice Caroline, pro které jsem zhotovil svůj první inkubátor. Postačily zbytky polystyrenových desek ze staveb terárií, topný kabel a termostat a inkubátor byl na světě. Po "prosvícení" vajec jsem usoudil, že celá snůška je oplodněná, tudíž okolo 6.7. 2014 čekáme dokonce přírůstky do rodiny. Nicméně ty budou k odprodeji z důvodu nedostatku dalšího místa pro terárium. A aby toho nebylo málo, tak o měsíc později přišla další snůška o 18 kusech. Prozatím také vypadající, jako oplodněné...
Pro agamy jsem stavěl své druhé terárium. Neustále se vyvíjí a upravuje stejně tak, jako terárium regiusek.
V teráriu je umístěna jedna umělá rostlina. Jako podklad jsme použili písek do dětských pískovišť. Není tak prašný, jako speciální teraristický a také výjde levněji. Agamy využívají veškeré možné místo jak na ploše terária, tak i 3D pozadí.
Svícení UVB výbojkou a osvětlující lineární zářivkou řídí digitální časovač v intervalu 12-ti hodin. Agamám se dařilo i při osvětlení lineární UVB zářivkou a výhřevnou žárovkou. My však chceme zvířatům dopřát to nejlepší. Proto nyní používáme onu výše zmiňovanou variantu 50W UVB výbojky a osvětlující lineární zářivky a agamy nám rostou před očima.
Jsme ještě mrňavý
Jsme ještě mrňavý
Vyhřívání...to je naše
Vyhřívání...to je naše
Jsme ale zvědavý
Jsme ale zvědavý
Rosteme do krásy
Rosteme do krásy
Takhle spíme nejradši
Takhle spíme nejradši
I takhle ale umíme spát
I takhle ale umíme spát
Terárium ve výstavbě
Terárium ve výstavbě
Prozatím výsledné terárium s UV-B výbojkou
Prozatím výsledné terárium s UV-B výbojkou
Obě naše samice
Obě naše samice
Celá naše skupina
Celá naše skupina
Tak tohle je můj harém!
Tak tohle je můj harém!
Vyhříváme se jedině spolu
Vyhříváme se jedině spolu
Tohle neni agama, ale norník obecný!
Tohle neni agama, ale norník obecný!
Když hrabe, tak radši nerušit!
Když hrabe, tak radši nerušit!
Celá naše skupina
Celá naše skupina
Náš první inkubátor s třemi snůškami
Náš první inkubátor s třemi snůškami
První snůška 17 mrňousů
První snůška 17 mrňousů
Certifikát původu naší samičky Caroline
Certifikát původu naší samičky Caroline
Chameleon Jemenský (Chamaeleo Calyptratus) 1.0.
Další zvířecí obyvatel našeho domova je samec chameleona jemenského.
Je celkem plachý, nicméně jsme toto očekávali a počítali s tím. Ale uvidíme v budoucnu. Říkáme mu Pascal.
Terárium jsem opět plně vybavil sám. Tentokrát jsem použil lamino desky v odstínu borovice, protože se chystáme i ostatní terária předělat do tohoto odstínu. Přeci jen to vypadá lépe.
Terárium je osvětlené 70W UVB výbojkou umístěnou nad teráriem a lineární zářivkou uvnitř terária.
Pro pozadí jsem použil stromovou kůru, kterou jsem posbíral na vycházce v lese.
Jako šplhací větve jsem použil kroucenou vrbu, ze které jsem musel oloupat kůru. Při schnutí mi totiž začala černat.
Jako podklad jsem použil rašelinu smíchanou 1:1 s pískem do dětských pískovišť.
Prozatím máme v teráriu tři živé rostliny. A to Pothos ve vytvořené kapse vlevo nahoře, Břečťan popínavý rostoucí z podkladní rašeliny vpravo a Ficus Benjamin umístěný také v podkladní rašelině vlevo.
Pro větrání jsem použil otvor přes celý strop, vyplněný ocelovým pletivem s oky 1x1 mm a další otvor u podlahy o rozměru 400x60 mm.
Za pouhé dva měsíce se nám již 2x svlékl a roste nám před očima. Doufáme tedy, že budeme mít doma další krásné zvířátko a kus přírody.
Začátek tvorby pozadí
Začátek tvorby pozadí
Hotové pozadí
Hotové pozadí
Na 90% hotové terárium
Na 90% hotové terárium
Hotové terárium i s nastěhovaným Pascalem
Hotové terárium i s nastěhovaným Pascalem
Celá naše tera-stěna
Celá naše tera-stěna
Pascal ve své svlíkací kráse
Pascal ve své svlíkací kráse
Rosteme do krásy
Rosteme do krásy
Neradi se fotíme
Neradi se fotíme
Šváb Argentinský (Blaptica Dubia) + Cvrček banánový (Gryllus asimilis)
Jak se nám doma rozrůstá teraristická populace, řešíme samozřejmě
i krmení. Proto jsme založili kolonie švábů argentinských (Blaptica dubia). Zkouška krmení proběhla velice úspěšně. Agamy i Chameleon se mohou po švábech přímo utlouct!
Kolonii chováme v plastových boxech o velikostech 40x25x30. Víka máme ze 3/4 nahrazená ocelovou síťkou proti hmyzu, aby bylo zajištěno větrání.
Boxy jsou položené na polystyrenové desce, na které je položen 20W topný kabel. Tím jsme zajistili správnou teplotu 28 °C. V boxech máme pouze proložky pro slepičí vajíčka. Švábi si časem vytvořili svůj vlastní "bordýlek", ve kterém se jim daří nejlépe..
Krmíme směsí ovesných vloček, piškotů, roboranu a krmení pro rybičky. Sem tam stravu doplníme o jablka a jiné ovoce či zeleninu. Prozatím máme v boxu cca 200 kusů dospělých a nepočítaně mladých již u nás vylíhlích. Tudíž švábům se daří a o krmení je postaráno.
Na polystyrenové desce máme však spolu se šváby položené i boxy
s crvčky banánovími (Gryllus asimilis), které používáme jako obměnu stravy. Osvědčili se nám lépe, než cvrček domácí. Jsou větší a méně hluční.
Vybavení je prakticky obdobné. Mají však navíc v boxu mističku s vlhkým lignocelem, do kterého kladou vajíčka. Ona mistička se posléze přesouvá do prázdného boxu. Je to z důvodu, že cvrčci jsou kanibalové a rádi si pochutnají na svých mladých. Prozatím v chovu cvrčků nejsme tak úspěšní, jako u švábů. Nicméně nám to ani nevadí, protože hlavní složku stravy tvoří oni šváby. Krabičku cvrčků pro obměnu budeme dokupovat každý měsíc na teraburze...
Ve výsledku je chov švábů mnohem jednodušší a praktičtější, než chov cvrčků. Švábi nezapáchají, nevytváří prakticky žádný zvuk a množí se vlastně sami bez většího přičinění. Proto tento chov mohu jen doporučit a upřednostnit před chovem cvrčků, nebo nedej bože před koupí cvrčků v prodejnách petcentra a jim podobným.
Chovná stanice
Chovná stanice
TOPlist

Líbí se Vám naše stránky?

Ano (137 | 91%)
Ne (6 | 4%)
V případě zájmu či dotazů nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám zodpovíme Váš dotaz.

ŠŤASTNÁ TERÁRIA
Praha 4
+420 732 820 867
terariumOSB@seznam.cz
© 2013 - 2021 www.terariastastny.wgz.cz / Kontakt
Bez souhlasu autora je zakázáno veškerý obsah těchto webových stránek šířit, kopírovat, nebo jinak zveřejňovat.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one